bongerd.pl
ogród jadalny
  
Świdośliwa  Ballerina
kolor rośliny na mapkach
  
Opis i cechy Historia i zdjęcia
nazwa naukowa i autor: Amelanchier laevis Wiegand.
odmiana:  Ballerina
rodzina: Rosaceae
cechy wymagania
wysokość x szerokość 9 x 6 m.
płeć
pokrój strefa klimatyczna: usda 5-8
pożytek: stanowisko: ---
ocena jadalności
(0=niejadalne-5=pyszne)
5 wilgoć:
struktura gleby:

ocena właściwości leczniczych
(0=żadne-5=bardzo dobre)
1 żyżność gleby:
odczyn gleby:

 
Znane ryzyka: Nie ma znanych ryzyków
 
miesiące kiedy roślina ma: liście IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
kwiaty            
dojrzałe owoce           

Źródło: Plants For A Future (PFAF) Chris Marsh (Secretary), 9 Priory Park Road, Dawlish, Devon EX7 9LX
Ikonki oraz pomysł na grafikę: Internetowa Baza Roślin (IBRO).
Informacja od dostawcy: Kiełkowski
Warto posadzić w ogrodzie świdośliwę z uwagi na ładny pokrój i intensywne kolory ulistnienia, cały ogrom białych kwiatów, a także owoce, które mogą ubogacić niejedno danie.
Świdośliwa gładka 'Ballerina' to cenna odmiana użytkowa i ozdobna. Ma postać krzewu lub drzewa, dorasta do 4-5 metrów wysokości. Szerokoeliptyczne, ogonkowe liście początkowo są miedziano-brązowe, z czasem nabierają ciemnozielonego koloru. W świetle intensywnie błyszczą.
Krzew wygląda spektakularnie jesienią, kiedy liście mienią się różnorodnością barw od złotej żółci, przez pomarańcze, czerwienie do ciepłych, czekoladowych brązów.
Na przełomie kwietnia i maja obsypana jest białymi kwiatami, zebranymi w groniaste kwiatostany, czyniąc krzew niebywale dekoracyjnym. Pierwsze owoce pojawiają się z końcem czerwca. Początkowo zielono-czerwone w miarę dojrzewania stają się purpurowo-czarne. Są bardzo słodkie, smaczne, kuliste, osiągające prawie 2 cm średnicy. Jadalne owoce można konsumować bezpośrednio z krzewu lub poddać obróbce termicznej, uzyskując domowe przetwory. A warto, zważywszy na ich bogaty w związki prozdrowotne skład obejmujący m. in. fenole, błonnik oraz pierwiastki (żelazo, magnez, wapń, potas) i witaminy z grupy B, C, E, A. W smaku są przypominają owoce borówki amerykańskiej.
Świdośliwy posiadają niewielkie wymagania siedliskowe, są tolerancyjne względem rodzaju i odczynu podłoża, choć zdecydowanie gorzej rosną w bardzo suchej i bardzo mokrej ziemi. Najlepiej posadzić je w pełnym słońcu, wówczas owoce będą słodsze. Po kwitnieniu dobrze jest przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne. Na etapie sadzenia należy zwrócić uwagę na miejsce szczepienia, i tak posadzić roślinę, by to miejsce zostało przykryte podłożem (5-10 cm poniżej poziomu gruntu). Dzięki temu pędy odmiany szlachetnej będą mogły wytworzyć własne korzenie. Są odporne na mróz, wytrzymują minus 40°C.
Są odporne na szkodni. Co więcej, należą do roślin miododajnych, zwabiających miejscowe zapylacze. Owoce, o ile wcześniej nie zostaną zebrane, chętnie zjadane są przez ptaki. Roślina jest cenna z uwagi na niebywałe walory ozdobne. Wiosną zachwyca obfitością białych kwiatów, latem atrakcyjnymi, barwnymi, jadalnymi owocami, a jesienią zróżnicowanym zabarwieniem liści. Wszechstronnie wykorzystuje się go w terenach zieleni, sadząc pojedynczo jako soliter, barwny akcent kompozycji lub w grupach tworzących naturalistyczny żywopłot w ogrodach wiejskich.

- opis tekstowy: Katarzyna Kałużny
Miejsce rośliny w ogrodzie:
      bindaż
- południowy sad
Jedną sadzonkę otrymano dnia 26-V-2018 r. od dostawcy Kiełkowski. Sadzono ją w południowym sadzie bindaży.

Z powodu suszy, roślina traciła liście w sierpniu, ale odżyła.
Rosła dobrze w 2019 r.
bongerd.pl
ogród jadalny

Data ostatniej zmiany 28-01-20 r.