bongerd.pl
 
ogród jadalny
 
 kolor i kod rośliny na mapkach
Dereń kousa Chinensis Ck
 
Opis i cechy Historia i zdjęcia
nazwa naukowa i autor: Cornus kousa Buerger. ex Hance.
odmiana: Chinensis
rodzina: Cornaceae
cechy wymagania
wysokość x szerokość 
wzrost 
płeć 
10 x 6 m.

strefa klimatyczna: 
 
usda 5-8
 
zaletywiatr  
ocena jadalności 
(0=niejadalne-5=pyszne) 
5 wilgoć: 
struktura gleby: 

ocena właściwości leczniczych 
(0=żadne-5=bardzo dobre) 
0 żyżność gleby: 
odczyn gleby: 

dalsze korzyści:  stanowisko:
wadyMiejsce rośliny w ogrodzie
Znane ryzyka:
Nie ma znanego ryzyka.
       pole - południowy sad
     razem 3 szt.
miesiące kiedy roślina ma: liście IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
kwiaty            
dojrzałe owoce           

Źródła:
Większość danych w rubryce Opis i cechy pochodzi z portalu Plants For A Future (PFAF) Chris Marsh (Secretary), 9 Priory Park Road, Dawlish, Devon EX7 9LX.
Gdzie to możliwe, prezentowano własne obserwacje.
W przypadkach kiedy nie ma własnych doświadczeń (niedawno sadzone rośliny) ani danych z PFAF, sięgano po następujące źródła:
Strona holenderskiej szkółki Halesia.
Portal Atlas-roślin.pl, autorstwa Marka Snowarskiego.
(?) oznacza brak rzetelnych danych.

Ikonki oraz pomysł na grafikę: dawny portal Internetowa Baza Roślin - IBRO (domena wygasła w 2017 r.)
Informacja od dostawcy: Kiełkowski
Odmianę chińską od zwykłego derenia kousa odróżniają dużo większe przykwiatki koloru białego oraz silniejszy wzrost i większe, szerokoeliptyczne listki.
Wysoki krzew lub drzewko osiągający od 4 do 5m, jest prawdziwym klejnotem, mającym wiele cennych właściwości. Jego luźny pokrój przepuszcza promienie słoneczne, co umożliwia posadzenie mniejszych roślin i krzewinek. Od czerwca do lipca dereń pokrywa się białymi, 4 - płatkowymi kwiatami, przypominającymi kwiaty clematisa. Latem z każdej główki kwiatów powstają zawiązki owoców, które nieco przypominają truskawkę i wiśnię. Czasem robią się intensywnie czerwone i pozostają na krzewie dłuższy czas. Wprawdzie są jadalne, ale mdłe. Liście ma szerokoeliptyczne. Najlepiej rośnie posadzony pojedynczo, w pewnej odległości od innych drzew i krzewów. Nie ma specjalnych wymagań glebowych.
To jeden z najpiękniej kwitnących krzewów ozdobnych. Pochodzi z Japonii, u nas w pełni odporny na mróz. Jest to roślina o wysokości do 2 – 4 m, o pokroju z lekko przewisającymi pędami. Kwiatostany białe, w zbitych główkach, niepozorne, ale atrakcyjne dzięki 4 białym zaostrzonym podsadkom o długości 5-7 cm. Kwitnie maj, czerwiec. Krzew wytwarza jadalne owoce przypominające kształtem truskawkę. Jesienią liście przebarwiają się na karmazynowo purpurowy kolor.
Preferuje lekko wilgotne, ogrodowe ziemie, lekko kwaśne do obojętnych. Stanowisko słoneczne lub pół-cieniste.
Najnowsze zdjęcie (15-X-2022)

2015

Trzy sadzonki otrzymano dnia 23-X-2015 r. od dostawcy Kiełkowski. Sadzono je w rzędzie na środku pola.

2018

Rośliny rozwinęły się dobrze. Nie kwitnęły jeszcze ale są piękne. Zdjęcie robiono 15-X-2018 r. Wschodnie drzewko widać na pierwszym planie.

2020

Derenie Kousa w dniu 27 czerwca.

2021

Drzewka rosły ładnie, ale powoli. W ciągu pięciu lat dwa z nich prawie w ogóle nie urosły, a zachodnie drzewko osiągnęło 180 cm wysokości: o 70 cm więcej niż w momencie zakupu. Jeszcze nie zakwitły.

2022

W sierpniu drzewko wschodnie nadal miało jeszcze tylko metr wysokości, ale rozwijało się bardzo dobrze w szerokości. Środkowa sadzonka zaczęła rosnąc dopiero w tym roku: osiągnęło w sierpniu wysokość 120 cm. Zachodnie drzewko rosło 45 cm i osiągnęło 225 cm wysokości.
bongerd.pl
ogród jadalny

Data ostatniej zmiany 08-03-2023 r.