bongerd.pl
 
ogród jadalny
 
 kolor i kod rośliny na mapkach
Cytryniec chiński  Sc
 
Opis i cechy Historia i zdjęcia
nazwa naukowa i autor: Schisandra chinensis (Turcz.)Baill.
odmiana:
rodzina: Schisandraceae
cechy wymagania
wysokość x szerokość 
wzrost 
płeć 
9 x ... m.

strefa klimatyczna: 
 
usda 4-8
 
zaletywiatr  
ocena jadalności 
(0=niejadalne-5=pyszne) 
4 wilgoć: 
struktura gleby: 

ocena właściwości leczniczych 
(0=żadne-5=bardzo dobre) 
5 żyżność gleby: 
odczyn gleby: 

dalsze korzyści:  stanowisko:
wadyMiejsce rośliny w ogrodzie
Znane ryzyka:
Nie ma znanych ryzyków
       pole - południowy szpaler
     razem 23 szt.
miesiące kiedy roślina ma: liście IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
kwiaty          
dojrzałe owoce           

Źródło: Plants For A Future (PFAF) Chris Marsh (Secretary), 9 Priory Park Road, Dawlish, Devon EX7 9LX
Ikonki oraz pomysł na grafikę: Internetowa Baza Roślin (IBRO).
Informacja od dostawcy: Clematisy
Wieloletnie pnącze o właściwościach leczniczych. Zwane również jagodami Wu Wei Zi, Shizandrą, Magnolia wine. Osiąga wysokość do 12 metrów (1m rocznie). Kwiaty drobne, białe, czasem o odcieniu różowym lub kremowym, ukazują się na przełomie maja i czerwca. Cytryniec jest rośliną rozdzielnopłciową, co oznacza, że na tej samej roślinie występują kwiaty żeńskie i męskie. Owocuje od połowy sierpnia do połowy września, pokrywając się gronami czerwonych jagód. Łodygi Cytryńca osiągają średnicę 1-2 cm, wspinając się obrastają drzewa i krzewy lub ścielą się po ziemii. Jest to roślina odporna na mrozy wytrzymująca do ponad -30 stopni. Preferuje jednak stanowiska słoneczne i osłonięte, żyzne i wilgotne gleby. Po upływie 2 lat od posadzenia rośliny powinno się wybrać kilka pędów i podwiązać je pionowo do podpór. Trzeba też rozpocząć nawożenie. Doskonale nadaje się na pergole i ściany budynków. Jest odporny na choroby i szkodniki.
Zaczyna owocować w 4-6 roku po posadzeniu.
Cytryniec Chiński to jedno z najważniejszych ziół w chińskiej medycynie tradycyjnej. Jego jagody stosowane od czasów najwcześniejszych dynastii były cenione dzięki zdolności do przedłużenia zdrowego i młodego wyglądu. Chińczycy uważają, że w ciągu 100 dni stosowania Schizandry, krew zostaje oczyszczona, powraca młodzieńczy wygląd i ostrość wzroku. Wszystko to dzięki specyficznemu wpływowi Wu Wei Zi na detoksyfikację i regenerację wątroby.
Owoce zawierają witaminę E, schizandrynę (substancję tonizującą i wzmacniającą), żelazo, miedź, nikiel, mangan, molibden, tytan, cynk, magnez, fosfor oraz potas. Mogą być spożywane na surowo albo po przetworzeniu w postaci suszu, soków, naparów, nalewek. Lecznicze działanie mają również liście, nasiona i kora. Suszone liście zalane wrzątkiem przypominają zieloną herbatę z cytryną.
Regularne picie herbaty z jagód ma wywierać bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, poprawiając samopoczucie, wzrost energii i ostrość myślenia.
Najnowsze zdjęcie (23-VI-2020)

Pięć sadzonek otrzymano dnia 17-V-2016 r. od dostawcy: Clematisy i sadzono je przy wschodnim szpalerze na polu.

Następne zdjęcia robiono 19-VIII-2016 r.

Północna sadzonka

 

 

Południowo-wschodnia sadzonka

Południowo-zachodnia sadzonka

Widząc, że cytrynowce dobrze rosły, zamówiono 20 sadzonek dodatkowo. Tym razem od dostawcy Sadowniczy. Otrzymano 21 sztuk dnia 22-X-2016 r. i sadzono je przy południowym szpalerze na polu.

Cytrynowce lubią cień. Południowy szpaler leży w cieniu i wszystkie sadzonki przy nim rosły dobrze. Wschodni szpaler natomiast leży w pełnym słońcu. W 2017 roku, trzy w październiku sadzone (mniejsze) sadzonki tam nie wytrzymały upalne dni.
bongerd.pl
ogród jadalny

Data ostatniej zmiany 28-I-2021 r.