bongerd.pl
 
ogród jadalny
 
 kolor i kod rośliny na mapkach
Cytryniec chiński  Sc
 
Opis i cechy Historia i zdjęcia
nazwa naukowa i autor: Schisandra chinensis (Turcz.)Baill.
odmiana:
rodzina: Schisandraceae
cechy wymagania
wysokość x szerokość 
wzrost 
płeć 
9 x ... m.

strefa klimatyczna: 
 
usda 4-8
 
zaletywiatr  
ocena jadalności 
(0=niejadalne-5=pyszne) 
4 wilgoć: 
struktura gleby: 

ocena właściwości leczniczych 
(0=żadne-5=bardzo dobre) 
5 żyżność gleby: 
odczyn gleby: 

dalsze korzyści:  stanowisko:
wadyMiejsce rośliny w ogrodzie
Znane ryzyka:
Nie ma znanych ryzyków
       pole - południowy szpaler
     razem 23 szt.
miesiące kiedy roślina ma: liście (?) IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
kwiaty (?)          
dojrzałe owoce (?)          

Źródła:
Większość danych w rubryce Opis i cechy pochodzi z portalu Plants For A Future (PFAF) Chris Marsh (Secretary), 9 Priory Park Road, Dawlish, Devon EX7 9LX.
Gdzie to możliwe, prezentowano własne obserwacje.
W przypadkach kiedy nie ma własnych doświadczeń (niedawno sadzone rośliny) ani danych z PFAF, sięgano po następujące źródła:
Strona holenderskiej szkółki Halesia.
Portal Atlas-roślin.pl, autorstwa Marka Snowarskiego.
(?) oznacza brak rzetelnych danych.

Ikonki oraz pomysł na grafikę: dawny portal Internetowa Baza Roślin - IBRO (domena wygasła w 2017 r.)
Informacja od dostawcy: Clematisy
Wieloletnie pnącze o właściwościach leczniczych. Zwane również jagodami Wu Wei Zi, Shizandrą, Magnolia wine. Osiąga wysokość do 12 metrów (1m rocznie). Kwiaty drobne, białe, czasem o odcieniu różowym lub kremowym, ukazują się na przełomie maja i czerwca. Cytryniec jest rośliną rozdzielnopłciową, co oznacza, że na tej samej roślinie występują kwiaty żeńskie i męskie. Owocuje od połowy sierpnia do połowy września, pokrywając się gronami czerwonych jagód. Łodygi Cytryńca osiągają średnicę 1-2 cm, wspinając się obrastają drzewa i krzewy lub ścielą się po ziemii. Jest to roślina odporna na mrozy wytrzymująca do ponad -30 stopni. Preferuje jednak stanowiska słoneczne i osłonięte, żyzne i wilgotne gleby. Po upływie 2 lat od posadzenia rośliny powinno się wybrać kilka pędów i podwiązać je pionowo do podpór. Trzeba też rozpocząć nawożenie. Doskonale nadaje się na pergole i ściany budynków. Jest odporny na choroby i szkodniki.
Zaczyna owocować w 4-6 roku po posadzeniu.
Cytryniec Chiński to jedno z najważniejszych ziół w chińskiej medycynie tradycyjnej. Jego jagody stosowane od czasów najwcześniejszych dynastii były cenione dzięki zdolności do przedłużenia zdrowego i młodego wyglądu. Chińczycy uważają, że w ciągu 100 dni stosowania Schizandry, krew zostaje oczyszczona, powraca młodzieńczy wygląd i ostrość wzroku. Wszystko to dzięki specyficznemu wpływowi Wu Wei Zi na detoksyfikację i regenerację wątroby.
Owoce zawierają witaminę E, schizandrynę (substancję tonizującą i wzmacniającą), żelazo, miedź, nikiel, mangan, molibden, tytan, cynk, magnez, fosfor oraz potas. Mogą być spożywane na surowo albo po przetworzeniu w postaci suszu, soków, naparów, nalewek. Lecznicze działanie mają również liście, nasiona i kora. Suszone liście zalane wrzątkiem przypominają zieloną herbatę z cytryną.
Regularne picie herbaty z jagód ma wywierać bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, poprawiając samopoczucie, wzrost energii i ostrość myślenia.
Najnowsze zdjęcie (27-IX-2022)

2016

Pięć sadzonek otrzymano dnia 17-V-2016 r. od dostawcy: Clematisy i sadzono je przy wschodnim szpalerze na polu.


Następne zdjęcia robiono 19 sierpnia.
Północna sadzonka
Południowo-wschodnia sadzonka
Południowo-zachodnia sadzonka
Widząc, że cytrynowce dobrze rosły, zamówiono 20 sadzonek dodatkowo. Tym razem od dostawcy Sadowniczy. Otrzymano 21 sztuk dnia 22-X-2016 r. i sadzono je przy południowym szpalerze na polu.

2017

Cytrynowce lubią cień. Południowy szpaler stoi w cieniu i wszystkie sadzonki przy nim rosły dobrze. Wschodni szpaler natomiast stoi w pełnym słońcu. Trzy w październiku sadzone (mniejsze) sadzonki tam nie wytrzymały upalne dni.

2019

Młode liście wszystkich cytrynowców zamarzły na początku maja, ale rośliny szybko wróciły do zdrowia.

2020

Wszystkie rośliny rozwijały się dobrze. Wschodni cytrynowiec z drugiej dostawy osiągnął szczyt dwumetrowego ogrodzenia, jak widać na zdjęciu z 23 czerwca.
Osiem sadzonek rosło wolniej i raczej w szerokości, jak widać na zdjęciu z 26 czerwca.

Pięć cytrynowców kwitło w maju, ale żaden nie owocował.

2022

Zostało 23 cytrynowców, z których 8 zakwitło i 4 owocowało. Na zdjęciu z 24 lipca widać południowo-zachodnia roślina z pierwszej dostawy, która miała już niedojrzałe owoce.To jeden z ośmiu cytrynowców, które osiągnęło szczyt dwumetrowego ogrodzenia w sierpniu.
Następne zdjęcie to detal z owocami.


Na powyższym najnowszym zdjęciu widać ten sam cytrynowiec miesiąc później, z dojrzałymi owocami. Owoce mają pikantny smak, nie każdy to lubi.
bongerd.pl
ogród jadalny

Data ostatniej zmiany 08-03-2023 r.