bongerd.pl
ogród jadalny
  
Kalina kandyjska  
kolor rośliny na mapkach
  
Opis i cechy Historia i zdjęcia
nazwa naukowa i autor: Viburnum lentago L.
odmiana:  
rodzina: Caprifoliaceae
cechy wymagania
wysokość x szerokość 9 x 5 m.
płeć
pokrój strefa klimatyczna: usda 2-8
pożytek: stanowisko: ---
ocena jadalności
(0=niejadalne-5=pyszne)
4 wilgoć:
struktura gleby:

ocena właściwości leczniczych
(0=żadne-5=bardzo dobre)
1 żyżność gleby:
odczyn gleby:

 
Znane ryzyka: Nie ma znanych ryzyków
 
miesiące kiedy roślina ma: liście IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
kwiaty           
dojrzałe owoce           

Źródło: Plants For A Future (PFAF) Chris Marsh (Secretary), 9 Priory Park Road, Dawlish, Devon EX7 9LX
Ikonki oraz pomysł na grafikę: Internetowa Baza Roślin (IBRO).
Informacja od dostawcy: Rosapol

PACHNĄCA KALINA KANADYJSKA DUŻA DONICA 100% PRZYJĘCIA !!
Wyjątkowa, jedna z największych..
Niezwykle efektowna, kolekcjonerska odmiana kaliny o naturalnym charakterze, ozdobna szczególnie jesienią za sprawą kolorowych, jadalnych owoców i barwnych liści. Pochodzi z Ameryki Północnej; to duży krzew lub małe drzewko o zaokrąglonej, zwartej koronie, dorasta do kilku metrów wysokości (nawet około 5-8 m).
Kwiaty pachnące, zebrane w płaskie baldachy mają barwę kremowobiałą, rozwijają się bardzo licznie w maju i czerwcu, są miododajne.Po przekwitnieniu wykształcają się efektowne, wyjątkowo duże owoce - korale zmieniające kolor na różowoczerwony, a w pełni dojrzałości na granatowoczarny, są słodkie, dość soczyste i jadalne; mogą być wykorzystywana na dżemy i galaretki.
Nie zebrane, pozostają długo na krzewach i są bardzo atrakcyjne też dla ptaków.
Liście świeżo zielone, lancetowate, bardzo dekoracyjne, jesienią wybarwiają się w ognistych tonacjach czerwieni. Bardzo rzadko spotykana w uprawie.!!
ROŚLINA ODPORNA NA CHOROBY GRZYBOWE I MROZY!!!

To cenny krzew do nasadzeń w ogrodach przydomowych.Jako pojedyńczy akcent kolorystyczny na tle trawnika i otaczającej zieleni, będzie prezentować się bardzo okazale.Ciekawe zestawienia powstaną z krzewami o srebrnych liściach, np. rokitnikami czy oliwnikami. Z roślinami o żółtym zabarwieniu listowia zestawienia będą bardzo ciepłe i bajecznie kolorowe szczególnie jesienią. To idealna ozdoba do ogrodów japońskich, rustykalnych, leśnych czy naturalnych.
Warto wiedzieć, że...kora i liście kaliny kanadyjskiej były wykorzystywane do wytwarzania leków ziołowych.Roślina lubi stanowiska słoneczne i półcieniste.Jest łatwa w uprawie i niewymagająca.W razie potrzeby można przycinać, najlepiej zrobić to w połowie lata, po kwitnieniu.
ROŚLINA ODPORNA NA CHOROBY GRZYBOWE I MROZY!!!

PZYKŁADOWA ROŚLINA DO WYSYŁKI wys ok60cm doniczka C-2 LITRA MATERIAŁ W DONICY MOŻEMY SADZIĆ OD WIOSNY DO PÓŹNEJ JESIENI 100% PRZYJĘCIA !!!
Rośliny oferowane w sklepie ROSAPOL pochodzą z własnej produkcji. Posiadają system korzeniowy mocno rozwinięty oraz odpowiedni pokrój co znacznie wpływa na dalszy rozwój rośliny po posadzeniu.

Miejsce rośliny w ogrodzie:
      pole
- północny żywopłot
Cztery sadzonki otrzymano dnia 12-VI-2018 r. od dostawcy Rosapol
Sadzono je na polu, jedną we wewnętrznym i trzy w północnym żywopłocie. Na zdjęciu z dnia 29-IV-2018 r. widać wschodnią sadzonkę.

Zdjęcie z dnia 6 marca 2019 r. pokazuje sadzonkę we wewnętrznym żywopłocie.
bongerd.pl
ogród jadalny

Data ostatniej zmiany 28-01-20 r.