bongerd.pl
 
ogród jadalny
 
 kolor i kod rośliny na mapkach
Głożyna pospolita  Zj
 
Opis i cechy Historia i zdjęcia
nazwa naukowa i autor: Ziziphus jujuba
odmiana:
rodzina:
cechy wymagania
wysokość x szerokość 
wzrost 
płeć 
m.

strefa klimatyczna: 
 

 
zaletywiatr  
ocena jadalności 
(0=niejadalne-5=pyszne) 
wilgoć: 
struktura gleby: 

ocena właściwości leczniczych 
(0=żadne-5=bardzo dobre) 
żyżność gleby: 
odczyn gleby: 

dalsze korzyści:  stanowisko:
wadyMiejsce rośliny w ogrodzie
Znane ryzyka:
       podwórko - stary sad
     razem szt.
miesiące kiedy roślina ma: liście IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
kwiaty            
dojrzałe owoce            

Źródła:
Większość danych w rubryce Opis i cechy pochodzi z portalu Plants For A Future (PFAF) Chris Marsh (Secretary), 9 Priory Park Road, Dawlish, Devon EX7 9LX.
Gdzie to możliwe, prezentowano własne obserwacje.
W przypadkach kiedy nie ma własnych doświadczeń (niedawno sadzone rośliny) ani danych z PFAF, sięgano po następujące źródła:
Strona holenderskiej szkółki Halesia.
Portal Atlas-roślin.pl, autorstwa Marka Snowarskiego.
(?) oznacza brak rzetelnych danych.

Ikonki oraz pomysł na grafikę: dawny portal Internetowa Baza Roślin - IBRO (domena wygasła w 2017 r.)
Informacja od dostawcy: Global Flowers
Głożyna pospolita to niewielkie drzewo lub krzew dorastający do 3m wys. i 3m szer. Pochodzi z rodziny szkłakowatych. Naturalnym obszarem jej występowania jest Europa Poludniowa, Indie, Himalaje i Chiny, gdzie osiąga wysokość ok 8m. Zwana jest równiez Daktylem Chińskim lub Jujubą pospolitą. Jej jadalne owoce mają smak jabłka i wykazują właściwości lecznicze.
Liście mają kształt eliptyczny- są wydłużone i błyszczące. Mają u nasady dwa ciernie będące przekształconymi przylistkami. Owoce pestkowe, wielkości oliwki, jadalne, aromatyczne, smaczne, przypominające daktyle. Można je spożywać na świeżo, suszyć, lub przetwarzać np. kandyzować. Dojrzewają późną jesienią i zimą na drzewie już bezlistnym. Na jednej roślinie występują miododajne, pieknie pachnące kwiaty zarówno męskie jak i żeńskie.
Głożyna jest rośliną łatwą w uprawie, nie ma wygórowanych wymagań glebowych. Najlepiej rośnie w słonecznym stanowisku, w surowe zimy można okrywać roślinę. Preferowana gleba - to piaszczysto-gliniasta o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jest odporna na szkodniki i choroby, oraz na suszę i nadmiar wilgoci. W Polskich warunkach roślina owocuje między 3 a 5 rok po posadzeniu na miejscu docelowym.
Głożyna pospolita (Ziziphus jujuba) zastosowanie:
Jako ciekawa niecodzienna i rzadka ozdobna roślina, owoce bardzo zdrowe które można jeść świeże lub na przetwory. Owoce osłabiają działanie toksyn, dzięki temu odciążają działanie organów wewnętrznych. Zawierają dużo żelaza, witamin oraz aminokwasów. Poprawiają nastrój, zmniejszają uderzenia gorąca, mają działanie odświeżająco - pobudzające oraz są doskonałym środkiem krwiotwórczym. Dzięki swym korzystnym składnikom owoce głożyny są ogromnie skondensowanym źródłem energii.
Ciekawostka: Według tradycji z ciernistych pędów głożyny wykonana została korona cierniowa Jezusa.
Najnowsze zdjęcie (24-VII-2022)

2017

Pięć sadzonek otrzymano dnia 11-IV-2017 r. od dostawcy Global Flowers.


Sadzono je na podwórku przed stodołą. Wszystkie przejęły się.

2018

Następne zdjęcie robiono dnia 6-I-2018.
Głożyny wchodzą późno we wegetację. Kiedy stary sad w pełni rozkwita, głożyny są jeszcze łyse, jak widać na zdjęciu z 2 maja.

2019

Głożyny cierpiały z powodu późnego, surowego mrozu. Ich wierzchołki były martwe, a środkowa roślina zamarzła aż do ziemi. Na szczęście kiełkowała na stopie.
Sztorm zawalił stodolę 21 czerwca. Asbest i inne materiały z rozbiórki składano obok drzewek, jak widać na zdjęciu robiono 4 lipca.
Trzy głożyny kwitły po raz pierwszy. Na zdjęciu z 16 lipca widać wschodnia sadzonka.

Rośliny jednak nie owocowały.

2020-2021

Żadna głożyna nie kwitła. Drzewka rośły bardzo slabo.

2022

Głożyny znowu nie kwitły. Na najnowszym zdjęciu widać, że końce wielu gałęzi były martwe. W sierpniu ich zielone liście sięgaly tylko do 50-85 cm wysokości, co było średnio 30 cm mniej niż wzrost tych sadzonek przy zakupie.
bongerd.pl
ogród jadalny

Data ostatniej zmiany 08-03-2023 r.