bongerd.pl

ogród jadalny
ogród produkujmy po prostu przyjaźnie przyrodzie
Teren Rośliny na mapie Wykaz roślin Dzieje Pogoda
Ścieżka: Start - Dzieje


Początek - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

Początek

W listopadzie 2014 r. syn kupił dla mnie małe siedlisko: dom z podwórką i ogrodem, obory, stodoła i pół hektara łąki. Tam mogę spędzić stare lata.

Siedlisko
Podwórko - na lewo stary sad
Ul - orzech - garaż - altanka
Obory - skład drewna - stodoła

To było dla mnie jak powrót do czasów dzieciństwa, kiedy mieszkałem w lesie na obrzeżach małej wioski. Miałem tam mały ogródek, w którym posadziłem rośliny znalezione w śmieciach. To był mini szpital, w którym udawało mi się przywrócić do życia chore, suche i łysiejące rośliny.

Znowu dostałem dużo zieleni wokół domu: żywopłot z iglaków, potężny orzech laskowy przy ogrodzie warzywnym, wierzby i różne krzewy ozdobne, oraz grupa tradycyjnych drzew i krzewów owocowych, którą nazywam pieszczotliwie "stary sad".
Przede wszystkim widziałem szansę zamienić kawałek łąki w ogród moich marzeń. Nie ogród na pokaz, nie ogród do dekoracji, lecz ogród z pożytecznymi, jadalnymi roślinami. Musiałby to być dziki ogród, bo starzejąc się, mógłbym w nim robić coraz mniej. Tylko na początku musiałbym pielić i kosić trawę. Od czasu gdy drzewa i krzewy wyrosłyby ponad chwasty, nie byłoby to już konieczne. Rośliny w dzikim ogrodzie nie wymagają pielęgnacji; nie ma potrzeby podlewania, przycinania, opryskiwania i nawożenia. Wystarczy znaleźć dla każdej rośliny miejsce, które najlepiej pasuje do jej naturalnego środowiska.

W środku ogrodu zaplanowałem małe pole (5x20m) na warzywa i delikatne byliny. Wokół niego miały rosnąc żywopłoty z mocnych krzewów, które chroniłyby przed wiatrem.
W dzikim ogrodzie rośliny rosną tak, jak w naturze, ale nie jest to zdziczały, niechlujny ogród. Aby to podkreślić, wzbogaciłem projekt od strony wschodniej o 40 m długą bindaż. Taki tunel zieleni jest chyba najbardziej wyrafinowany element klasycznej sztuki ogrodniczej. Starannie przycięte drzewka w bindaży powinny kontrastować z mnogością swobodnych form innych roślin. Na przestrzeni po obu stronach bindaży planowałem małe sady.
Poza utrzymaniem bindaży pozostałoby jeszcze jedno pracochłonne zadanie, a mianowicie usunięcie niebezpiecznie trujących roślin, tak aby wszyscy, nawet małe dzieci, mogli bezpiecznie zbierać tu owoce i liście.


Początek - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

2015

Pierwsze szkice wykonałem w miesiącach zimowych. W pobliżu znajdował się duży sklep ogrodniczy i tam rozpocząłem poszukiwania odpowiednich roślin. Miałem trzy kryteria. Rośliny musiały mieć smaczne owoce, kwiaty lub liście, być odporne na mróz i miały rosnąc w ubogiej glebie.
Na bindaży wybrałem dereń jadalny. Wiedziałem, że derenie są do tego odpowiednie, ponieważ widziałem to na zdjęciu bindaży w ogrodzie klasztornym w Bunde (NL). Zamówiłem też aronie czarno owocowe, jarzębiny jadalne, karagany syberyjskie, trzy odmiany orzechów laskowych, śliwy wiśniowe i świdośliwy. Sadziłem to wszystko na przełomie kwietnia i maja.
W sklepie nie mogłem znaleźć wszystkich potrzebnych informacji, więc poszukałem ich w Internecie. W swoich poszukiwaniach znalazłem bardzo przydatną stronę internetową: IBRO (Internetowa Baza Roślin Ozdobnych). W bardzo przejrzysty sposób przedstawiono tam dużą liczbę cech poszczególnych roślin, jak widać na poniższym zdjęciu.

Ponadto była tam baza danych, którą można było przeszukiwać pod kątem wszystkich tych cech. W ten sposób znalazłem kilka roślin, które bardzo dobrze pasowałyby do mojego projektu. O niektórych z nich nigdy wcześniej nie słyszałem. Mogłem je kupić w specjalistycznych szkółkach drzew: akebia pięciolistna, hebanowiec wirginijski, kasztan jadalny, mini kiwi, morwa biała, oliwnik baldaszkowy, orzech czarny, paw paw i pięć odmian uszlachetnionego derenia jadalnego. Wśród nowo przybyłych roślin znalazły się także dość wrażliwe pnącza. Dla nich zbudowałem dwa metry wysoki szpaler wokół pola.


Początek - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

2019

Wzdłuż południowego ogrodzenia, które graniczy z zaniedbanym sadem sąsiada, wyrosły niezliczone samosiejki, które tworzyły gęstwinę. Chciałem tam zaprowadzić porządek, żebym mógł kosić. Kiedy jesienią liście opadły, a chwasty zwiędły, mogłem odróżnić rośliny drzewiaste. Oznaczyłem samosiejki jadalne taśmą samoprzylepną w różnych kolorach: śliwy (śliwa wiśniowa, wiśnia, czeremcha, śliwa tarnina, śliwa domowa), leszczyny, bez czarny, porzeczki.


Początek - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022

2020

W lutym przesadziłem śliwy do południowego sadu. Pozostałe samosiejki nie trzeba było przesadzić, ponieważ rosły już na odpowiednych miejscach: leszczyny w sadzie orzechów, porzeczka w pobliżu innych porzeczek i bez czarny tworzył odrębny rząd - południowy żywopłot.

 
bongerd.pl    07-220 Jeglijowiec 46