ogrod
bongerd.pl
Produkujmy po prostu przyjaźnie przyrodzie 
Teren Rośliny Dzieje Linki Pogoda
Ścieżka: Start - Teren
Teren XI 2015 r.
Widok od rowu ku zachodzie
listopad 2015 r.

 
Teren

Działka ma powierzchnię 70 arów (0,7 ha), szerokość jest około 26 m, północna granica ma 280 m. długości i południowa 250 m.
Od zachodu graniczy się z drogą wiejską, od północy z gospodarstwem hodowli bydła mlecznego (siedlisko i pastwisko), od wschodu z drogami gminnymi i od południa z odpuszczonym gospodarstwem z starym sadem.

Teren z lotu ptaka

Odróżniamy pięć części terenu od zachodu do wschodu: podwórko, pole, bindaż, rów oraz pastwisko. Jadalny ogród powstanie przede wszystkim na częściach nazywane "pole" oraz "bindaż".

Podwórko

Podwórko

Podwórko ma powierzchnię 21 arów. Znajdują się tu dom, garaż, chlewy, stodoła, altana i studnia, otoczone trawnikiem i ogrodem tradycyjnym. Są tu stare drzewa i krzewy owocowe i ozdobne.
Podwórko jest najwyższą częścią działki (116 m.); jest otoczone płotami, krzakami i budynkami które chronią od wiatrów. Gleba jest uboga: klasy VI.
Od marca 2016 r. jest tu mały inspekt z specjalnym systemem nawodnienia.

 
Podwórko V 2015 r.
Podwórko maj 2015 r.
Pole

Pole

Pole ma powierzchnię 17 arów. Od zachodu graniczy się z stodołą i składem drewna, od południa z sąsiednim sadem, który chroni od wiatrów i rzuci cień na brzeg pola. Od wiatrów północnych i wschodnich nie było ochrony.
Teren ma spadek w kierunku północno-wschodnim (jak na zdjęciu obok) o cały metr, tj. 1,4%. Gleba jest klasy V.
Od listopada 2016 r. pole uprawne otoczone jest 2-metrowym szpalerem na pnącze.

 
Pole 2016 r.
Pole sierpień 2016 r.
Bindaż

Bindaż

Bindaż - środkowa część działki - ma powierzchnię 10 arów. Od południa graniczy się z sąsiednim sadem, który chroni od wiatrów i rzuci cień na brzeg pola. Od wiatrów z innych stron nie było ochrony.
Teren ma spadek o pół metra w kierunku północno-wschodnim i jego najniższa część leży na 114,5 m. Gleba jest klasy V.
Tu, na miejscu widnego pasa w kształcie szerokiego kąta, ma powstać klasyczny bindaż z dereni. Ten tunel zieleni ma mieć 40 metrów długości.

 
Bindaż 2017 r.
Ścieżka przez bindaża
styczeń 2017 r.
rów
Rów

Rów

Rów - najniższa część działki - ma powierzchnię 10 arów. Ta część leży w niemal otwartej przestrzeni. Od południowego wschodu przez centrum do północy płynnie strumyk który ma swoje źródło na pastwisku sąsiada i wpływa do Piasiecznicy. W środku tej części, na poziomie 114 m., jest przejście (zob. zdjęcie). Gleba jest klasy V. Rośnie tu trawa i sąsiad wypasa tu bydło.

 
Rów 2016 r.
Rów luty 2016 r.
widok od północy
rów
Pastwisko

Pastwisko

Pastwisko ma powierzchnię 22 arów. Rośnie tu trawa i sąsiad wypasa tu bydło. Ta część leży w całkiem otwartej przestrzeni. Od wschodu graniczy się z żwirówką do Sztrałek i od południowym wschodu z asfaltówką z Baranowa do Kadzidła.
Przy żwirówce znajduje się najlepsza gleba z całego terenu: pięć arów klasa IVb. Problem z tym, że jest to daleko od domu. W okresach suszy nie sposób tu podlewać. Reszta pastwiska jest ziemia klasy V. Poziom terenu przy wschodniej granicy jest 105 m. Spadek w kierunku rowu wynosi 1,5 procent.

 
Rów 2016 r.
Pastwisko kwiecień 2016 r.